Kentauro Proksima

Aš ir tu žaidžiam labai rizikingus, pavojingus žaidimus. „Išjungsiu žadintuvą ir tik keletą minučių pabūsiu lovoje, lėtai atsibusiu.“ „Man nereikia užsirašyt šito į darbo kalendorių, tikrai nepamiršiu.“ „Pažiūrėsiu dar kelias serijas, užteks miego, kad rytoj funkcionuočiau.“ „Kaip ilgai galiu netikrinti savo banko sąskaitos?“ „Šis neįprastas skausmas praeis ir be gydytojų.“

Praėjo daugiau nei dešimt metų nuo paskutinio karto, kai žaidžiau „Monopolį“. Dabar prasideda kiti žaidimai, „Nuspalvink savo gyvenimą, tik neperženk kontūrų, nes būsi patrauktas baudžiamojon atsakomybėn“, „Nepragerk pinigų, skirtų nuomai“, „Užpildyk pajamų deklaraciją“.

Tiesa, paskutinį kartą skambindamas į mokesčių inspekciją dėl deklaracijos įsijungiau chronometrą. Praėjo dvylika minučių, kol pavyko prisiskambinti. Apie 27 minutės – kol sujungė su specialistu. Visą laiką skambėjo degradiška liftinė melodija. Įjungiau garsiakalbį, padėjau telefoną ant stalo ir pradėjau naršyti internete. Tada šovė mintis – kodėl gi nepasismaukius kol laukiu? Įsismarkavau, pagavau kablį. Tuomet – „Laba diena, Valstybinė mokesčių inspekcija, Giedrius klauso.“ Deklaraciją užpildžiau su erekcija. Giedrius buvo labai paslaugus.

Pirmąkart užpildęs deklaraciją jaučiausi brandesnis. Nepaisant tvinkčiojančio pimpio. Niekas iš tikrųjų nemokė kaip suaugti. Dar nesuprantu. Maniau, kad pasieksiu tam tikrą amžių, kai turėsiu pakankamai informacijos, kad pasirinkčiau teisingus dalykus ir tinkamai funkcionuočiau. Nežinojau, kad reikės mokėti PSD įmokas. Atskirti dalį pajamų maistui, nuomai, pramogoms. Vamzdžiai prakiurs, tualetas užsikimš, katė padvės. Gyvensiu mažą ir visatos atžvilgiu nereikšmingą gyvenimą.

Palaipsniui ateina suvokimai. Kad vienas iš darbingo amžiaus žmogaus tikslų yra susitaupyti pinigų tai akimirkai, kai dirbti nebegalės. Kad „seniausias pasaulyje žmogus“ yra žmogus, išgyvenęs visos žmonių populiacijos mirtį ir visų dabar esančių atsiradimą. Kad aš arba mano mylimiausias žmogus mirs ir paliks kitą vieną. Bičiulis į tai atsakė, kad mes abu galim numirt siaubingam gaisre. Man patiko jo optimizmas.

Suvokimas, kad visi herojai nusivainikuoja. Idealai griūna, autoritetai nublanksta. Supranti, kad jie žmonės. Tada jiems už tai atleidi. Holivudiniai ir literatūriniai įvaizdžiai pasikeičia tikrove. Brolis tarnavo savanoriu kariuomenėje ir sakė, kad dažnai žmonės klaidingai įsivaizduoja karius. Remarkas įstabiai aprašė jaunus karius. Bet išties daugelis jų tai neapsiplunksnavę žaliūkai be sugebėjimo adekvačiai vertinti situaciją ar susigaudyti gyvenimo dėsniuose. Vienas vaikinas iš Dieveniškių nustebo sužinojęs, kad Lietuva turi himną ir kariams reikia jį mokėti atmintinai. Kitas sakė, kad jam skaniausia vaškinė kreidelė buvo raudonos spalvos.

Kažkada mane apsėdo jausmas, kad man lemta nuveikti didžius darbus arba atrasti kažkokį stebuklą. Paauglystėje perskaitęs Hesės „Stiklo karoliukų žaidimą“ pradėjau manyti, kad kažkur yra kelias, kurį aptikus mane aplankys staigus nušvitimas. Po truputį suvokiu, kad labai įmanoma, jog taip nėra. Mano artimasis sugeba neįtikėtinai laidyt akmenukus ežero paviršiumi. Tai vienintelė sritis, kurioje jis išsiskiria ir pasižymi. Jo žodžiais „Kartais klausiu dievo, kodėl dalykas, kurį atlieku tobuliausiai yra toks beprasmis.“

Paskaitau Camus, kitus egzistencialistus, pasižiūriu Kubricko filmus ir tada atrodo, kad visata yra abejinga, indiferentiška, aš pats – nereikšmingas ir nesvarbus. Kita mintis – man pochui ar aš kažką reiškiu kokiems nors anaerobiniams gliaumams su žiuželiais gyvenantiems prie Kentauro Proksimos. Jie gali užsipist kibirkščiuodami. Svarbu ta meilė ir gėris kiek jų galiu išskirti bendraudamas su tais, kuriuos patiriu kasdien. Kad ir su Giedriumi iš mokesčių inspekcijos.

Aš ir tu žaidžiam labai rizikingus, pavojingus žaidimus. Bet žaidžiame ir visus kitus – buhalterinius, darbinius, suaugimo, pramoginius, linksmuosius. Man regis mūsų prigimtyje yra įrašytas tas žaismingumas. Jame randu palaiminimą mažam ir nereikšmingam gyvenimui.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s