santykiai: susiliest subinėm ir mokytis mirti

Poroje esantys žmonės vienodai kartu jausis tik 9% iš viso kartu praleisto laiko. Pavyzdžiui: iš šimto kartu praleistų dienų jūs abu vienu metu jausite tą pačią emociją tik devynias dienas. Emocinis disonansas. Yra būdas pasiekti maksimalų emocinį rezonansą. Jūs abu galite visą laiką jaustis supistai.

Bandžiau suprasti santykius, kad galėčiau geriau juos palaikyti. Gali būti, kad dabar tavo ar mano sutuoktiniai vaikšto kažkur ir kuria prisiminimus, apie kuriuos mums vėliau pasakos. Iki dabar visi mano buvę santykiai žlugo. Manau, kad žinau kodėl. Tik viena yra suvokti klaidas ir kita – pritaikyti tas žinias praktiškai.

Kai santykiai nusistovi, kartais man atrodo, kad buityje 80% pokalbių pradeda vykti taip: „Gal matei mano raktus?“ – „Ką?“ – „Ai, nieko, nesvarbu, pats radau.“ Ir ilgą laiką tai gali nesikeisti. Emocinis rezonansas nėra privalomas ar būtinas dalykas. Įmanomi visokiausi teigiamų emocijų dariniai: ramus-džiugus, linksmas-atsipalaidavęs, susitelkęs-susižavėjęs, dėkingas-nustebęs ir t.t. Aišku, įmanoma abiems visą laiką jaustis nuostabiai nuolat vartojant euforikus, stimuliantus ar kitas psichoaktyvias medžiagas. Tada po kurio laiko abu irgi jausitės vienodai sirgdami klinikine depresija.

Pasak kai kurių antropologų, yra dvi varomosios žmonijos jėgos – vyro trauka prie moters ir moters motinystės instinktas. Esą, biologiškai jos dvi stipriausiai prisideda prie mūsų išlikimo. Tai reiškia, kad jei reiktų rinktis, dažniausiai vyras pasirinktų mylimąją vietoje vaikų, o moteris – vaikus vietoje mylimojo. Toks žmogiškųjų santykių tragizmas įtrauktas į mūsų biologinę matricą. Tokie tragediniai interesų neatitikimai net ir pačia mažiausia forma aplanko visus santykius.

Kartais regisi, kad santykiai yra kasdieninis klausinėjimas „Ką norėtum valgyti?“ iki kol vienas iš jūsų miršta. Aišku, santykiai yra kur kas daugiau nei vien ši frazė, tačiau ji yra veikiausiai universaliausia ir dažniausiai pasikartojanti. Mąsčiau apie tobuliausią porą žemėje, žmones, kurie puikiai atitinka vienas kitą. Pagalvojau, kad tokiu ryšiu susietus žmones kartais turėtų nudiegti mintis, kad vienas iš jūsų turės ateiti į kito laidotuves.

Sokratas sakė, kad filosofija tai mokymasis, pasiruošimas mirčiai. Įmanoma, kad buvimas dviese maža dalimi yra mokymasis kaip numirti pirmam ar antram. Nors tiesa, pats Sokratas padoriai numirti irgi nesugebėjo. Praėjus 2 400 metų po jo mirties, jo darbai ir mintys sukasi tarp gyvųjų.

Turbūt gražiausi gyvenimo momentai yra dviasmeniai. Pvz. susiliest subinėm kartu maudantis po dušu. Pasidaryt nedidelį fortą iš baldų ir patalynės, tada jame mylėtis. Iš naujo perskaityti pirmuosius susirašinėjimus. Sudėti kelių tūkstančių dalių puzzle. Fotografuoti vienas kitą įvairiose aplinkose.

Ir velniop tą emocinį rezonansą. Ne čia esmė. Yra lygtis, pavadinta dievo pirštų antspaudu: z {n+1}=z n^2+c

Ji reiškia, kad labai paprastos taisyklės leidžia egzistuoti, susikurti be galo komplikuotiems dariniams. Ja galima nusakyti upių išsišakojimus, brokolio ir medžių šakų struktūrą, mūsų kraujagyslių tinklą, kosminius darinius ir t.t.

Bet mes vis dar negalime nuspėti orų, kokie jie bus po pusės metų. Nors žinome visus faktorius. Žinome kaip formuojasi smėlio kopos dykumoje, bet negalime paakyti, kokią tiksliai struktūrą jos įgis, koks bus kopų raštas.

Chaoso elementas. Visatoje yra palikta vietos jam. Evoliucijos programoje irgi. Tik taip gali atsirasti mutacijos ir vykti tobulėjimo, prisitaikymo procesas. Dėl to chaoso elemento, net žinodami visus veiksnius ir principus, negalime nuspėti daugelio dalykų.

Galima perskaityti visas šeimų psichologijos knygas, įsiminti visus modelius ir dėsnius ir vis tiek pabaigti žlugusiais santykiais. Vėlgi tas pats chaoso elementas. Dabar galbūt geriausias dalykas, kurio išmokau per praktiką – atsiradus problemai dviašmeniame ryšyje nereikia prisiimti pozicijų „Aš prieš Tave“. Geriausias variantas – „Mes prieš problemą“. Rezonansas nėra siektiniausias dalykas. Kiekvienoje melodijoje yra punktas ir kontrapunktas. Tai ją paverčia pilnavertiška.

Su visais tragizmais, pasidulkinimais fortuose, subinių pasitrynimais, chaotiškais elementais, nesusikalbėjimais ir nesupratimais. Bandome harmonizuoti. Nuolat grojame ir klausomės.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s